Korfu Gezilecek Yerler

İyon Adaları’nın en kuzeyinde yer alan ada doğusundaki güzelliği, güneyindeki yumuşak yeşil tepeleri ve kuzeyindeki engebeli kireçtaşı tepeleri ile ziyaretçilerine harika bir doğal yaşam ortamı sunar. Adanın ılık iklimi, yemyeşil Akdeniz bitki örtüsü ve güzel plajları Korfu Adasını popüler bir turistik yer haline getirmiş. Adada turizme ek olarak ana gelir kaynağını tarım oluşturur.  Korfu’da 1386’dan 1797’ye kadar imar faaliyetleri Venedikliler tarafından yapılmış. Sonra ada İyon Adaları’nın geri kalanıyla birlikte 1815-1864 yılları arasında İngilizlerin kontrolüne geçti.

Kassiopi Köyü

Kassiopi Köyü Korfu kentinin 36 kilometre kuzeyinde adanın ise kuzeydoğusunda yer alan geleneksel bir balıkçı köyüdür. Gelen ziyaretçi yoğunluğuna rağmen köy karakterini korumayı başarmış. Ahşap balıkçı tekneleri ile dolu güzel bir limana sahip olan köyde villalarda zengin Britanyalılar ve İtalyanlar kalmaktadır. Sahilde deniz tavernası ve kafeler de ziyaretçilerine olanca eğlenceli anlar yaşatır. Sakin ve dingin plajları özellikle de beyaz çakıllı kumsalları ile turistleri derinden etkiler. Şaşırtıcı derecede turkuaz renkli denize sahip olan köy sayısız keşfedilmeyi bekleyen doğa harikası koyları ile sizi bekliyor. Bu kıyı şeridini keşfetmenin en iyi yolu küçük bir tekne kiralamaktır. Eğer şahane manzaralar yakalamak istiyorsanız köyün arkasındaki yamaçta yer alan harabe Bizans kalesine gidin ve manzaranın tadını çıkarın.

Paleokastritsa

Corfu Kasabasının 25 kilometre kuzeybatısında bulunan Paleokastritsa derin kıvrımlara ve çakıl taşları ile dolu plajlara sahiptir. Koyları kristal berraklığında alabildiğine mavi denizi ile görkemli bir kıvrım alanını kapsar. Alan günlük gezginler için çok popüler olup özellikle yaz sezonunda çok yoğun bir insan kalabalığına sahiptir. Alanın sahilden yüksek tepelerinde başka bir cazibe merkezi sizi bekliyor. 13. Yüzyıldan kalma bu manastır avlusu, bahçesi ve küçük bir müzesi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Pantokrator Dağı

Korfu’nun kuzeyinde adanın en yüksek noktası olan Pantokrator Dağı 906 metre yüksekliğe sahiptir. Bazı insanlar Perithia köyünden tepeye tırmanmayı tercih eder. Dağın en zirve noktasında Pantokrator Manastırı’nın geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanır. Ancak kutsal mabetin bugünkü görünümü 19. yüzyıla aittir. Zirveden etrafa baktığınızda doğuda Arnavutluk, kuzeyde Diapontia adaları (Mathraki, Erracusa ve Othondi) ve güneydeki Paxos ve Anti Paxos adaları muhteşem bir görsel manzara oluşturur. Dağın zirvesinden baktığınız açık bir günde yaklaşık 130 kilometre uzaklıktaki İtalya’nın güney ucunu bile görebilirsiniz.

Achilleion Sarayı

Korfu kentinin 10 kilometre güneybatısındaki Gastouri köyünün hemen dışındaki bu beyaz Neoklasik villa Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth tarafından malikane olarak kullanılmış. Elizabeth Yunanistan’ın efsanevi bu güzelliğine ve yemyeşil tabiatına hayran kalıp bu villayı severek kullanmış. Korfu gezinizde siz de muhteşem villayı görebilir, yüksek palmiye ağaçları ve Neoklasik heykeller ile dolu olan bahçeleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca kraliçe Elizabeth’in bu alanda neler hissettiği ve neden burayı kullandığı konusunda fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda bu mekanı Elizabeth’ten sonra sarayı Alman Kralı II. Wilhelm sahiplenip burayı yazlık sarayı olarak kullanmış. Bu tarihten sonra saray Avrupa’nın politikalarının konuşulduğu önemli bir merkez haline gelmiş.

Glyfada Plajı

Birçok kişi tarafından adanın en iyi plajı olduğu düşünülen Glyfada Plajı Corfu Kasabasının 26 kilometre batısında ve Pelekas köyünün 2 kilometre güneyinde yer alır. Zarif ve uzun altın renkli kumsal plajın tamamını kaplar. Plajda yeteri kadar şezlong ve şemsiye mevcuttur. Plajın etrafı çam ormanları ve zeytinliklerle kaplı yamaçlarla çevrilidir. Bölgede birkaç büyük otel ve pansiyon da bulunuyor.  Plajda turistler ayrıca jet ski, pedal botu ve banana botu sürmek gibi aktiviteler de yapma imkanına sahiptirler. Alanda ayrıca tavernalar, kafeler ve su sporları tesisleri de gelen ziyaretçilerine keyifli dakikalar sunar. Özellikle yaz aylarında plajın batı kıyısında gün batımını izlemek muhteşem manzaralar oluşturur.

Korfu Kasabası

Adanın merkezini oluşturan Korfu Kasabası Arnavut kaldırımlı sokakları ve zarif Venedik dönemi binaları ile turistlerin ilgisini çeker. Merkezde yer alan dükkanların bir çoğu gayri resmi deniz tavernası ve zemin katta yer alanlar ise hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor.  Eski şehir merkezinde geniş yemyeşil bir meydan olan Esplanade yer alır. Bu meydan heybetli 16. yüzyıldan kalma iki heykel ile desteklenmiş. Kentin iskelesinden çok rahat bir şekilde eğlenceli turlar ile komşu Arnavutluk’a günlük geziler de yapabilirsiniz.

Korfu Golf Sahası

Korfu şehrinden 17 kilometre uzaktaki Ropa Vadisi’nde bu güzel golf sahası yer almaktadır. İyi bir şekilde peyzaj edilmiş 18 delikli golf sahası Donald Harradine tarafından tasarlanmış. Alanda Nafsika Nehri gibi doğal güzelliklerin yanında çeşitli göller ve kıvrımlı dereler de yer alır. Mart ayından kasım ayına kadar Korfu Golf Sahası’nda sıcak güneş, mavi gökyüzü ve serin bir deniz meltemi bulunur. Alanda ayrıca günlük kiralık golf kulüpleri ile açıktır. Spor alanının daha bunlar gibi birçok imkanı sizleri bekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here